Memex a Readies

6. listopadu 2007 v 16:08
Porovnejte imaginární Brownovo nové médium s novým médiem, které navrhuje V. Bush.
Memex
Memex je zařízení založené na asociativním vyhledávání informací. "Hlavní nedostatek tehdejší vědecké komunikace spatřoval jeho tvůrce Vannevar Bush v tom, že všechny lidské poznatky jsou uměle řazeny abecedně nebo číselně. Z jedné položky je nutno se vrátit zpět do seznamu a vyhledávat zcela znovu. Lidské myšlení ale funguje jinak - je založeno na asociacích myšlenek v síti nervových buněk a synapsí v mozku. Ty cesty v síti, které nejsou často využívány, mají ale náklonnost vymizet. Lidská paměť není trvalá, její obsah se může pominout. Přístroj, který by pracoval na podobném principu jako lidský mozek, by nám potom po stisku několika tlačítek mohl velmi pomoci."
Podle autora stroje, Vannevera Bushe, to mělo být zařízení "pro soukromé potřeby, které je druhem mechanizované soukromé kartotéky a knihovny." Jednalo se bohužel pouze o přístroj fiktivní, ale Bush na něm dokázal jako první charakterizovat a popsat hypertextovou technologii.
Readies
"In the reading-machine future
Say by 1950
All magnum opuses
Will be etched on the
Heads of pins
Not retched into
Three volume classics
By pin heads"
"Without any whirr or spluttering writing will be readable at the speed of the day--1929--not 1450 ; it will run on forever before the eye without having to be chopped up into columns, pars & etc. ; not risking the waiting for a single finger to turn a clumbsy page. . ." Bob Brown

Rozdíl:
Memex byl myšlen více jako "systém" než "stroj". U Memexu je zásadním elementem schopnost informace mezi sebou asociovat, usnadnit jejich hledání a rešerši. Měla to být jakási pomůcka lidské paměti, pomocí níž jsme se měli přiblížit "všeznalým" bohům. Brown byl spíše fascinován novými možnostmi zobrazení textu, experimentem nového psaní a čtení, grafickými a typografickými objevy. Sám si představuji Readies jako malé chytré médium - stroj s gigabajtovou pamětí, futuristickým displayem i grafickým rozhraním.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama