netliteratura

15. ledna 2006 v 15:13 | break my heart, please
Zajímavá nová forma literárního díla je např. tzv. blognovela - viz. Blognovel Plan B. Je to jedna z nových literárních forem zrozených na internetu. Dá se říci, že je to vlastně román psaný na pokračování, kdy autor postupně přidává další část textu.
Román psaný na pokračování byl velmi oblíbený v minulých stoletích, kdy autoři publikovali svá díla na pokračování časopisecky, např. Jaroslav Hašek Švejka či F.M. Dostojevskij Idiota. Mnohým z nich zálohy na další část textu umožnovali holou existenci. (Např. v Idiotovi je patrné, v jakém hektickém rozpoložení autor text psal, v některých kapitolách autor ztrácí dějovou linii na kapitoly předešlé).
Blognovel je mu v něčem podobná. Je publikovaná po částech, má společnou dějovou linii, která má však mnoho dalších možných odboček. Podle jejího autora Diego Dovala je Blognovel něco jako nekonečný seriál, televizní show, ve které se divák orientuje, aniž by musel shlédnout všechny díly. Na čtenáři také záleží, zda začne číst od začátku do konce či obráceně. Může vynechat určité kapitoly, k určitým se vracet, atd.
Na tomto projektu je mi sympatická autorova chuť experimentovat. Nejedná se o žádnou převratnou literární formu, ale Blognovel je jistě známkou toho, že s příchodem pčítačů čas literatury neskončil. Možná také známkou toho, že svět literatury a počítačů se může navzájem inspirovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama